Visszarendeződhetnek a gabonaárak - Enyhülhet a prés az állattenyésztő ágazatokban
2013. április 15., 12:04
Csökkenő ártrend tapasztalható a mezőgazdasági terménypiacon, de a további változások a hiteles termésbecslésektől függnek. Ha a gabonaárak visszarendeződnek, csökkenhet a feszültség az állattenyésztési ágazatokban.
Az idén februárban ugyan az egy évvel korábbit 17 százalékkal meghaladták a mezőgazdasági árak, a jelenlegi termelési ciklusban azonban már csökkenő ártrend tapasztalható - állapítja meg a K and H Bank elemzése. Tresó István, a pénzintézet agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője szerint a csökkenés várhatóan megáll a jelenlegi szinten, és egészen addig nem változik érdemben, amíg az idei évre nem lesznek hiteles termésbecslések.
A csökkenés főként a búza és a kukorica árában szembetűnő, ugyanis a két termény tonnánkénti ára a februári szinteknél már jóval magasabban, 72 ezer forint körüli értéken is volt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a gabonafélék ára februárban 30,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A búza és a kukorica ára lényegében a tavaly decemberi szinten volt, így a búza 67 800, a kukorica 63 200 forintba került tonnánként.
Tresó István szerint az elmúlt hetek kedvezőtlen időjárása miatt még nincs behozhatatlan késés a tavaszi mezőgazdasági munkálatokban, és a következő hetekben elvégzett munkák függvényében lehet kiadni az idei évre vonatkozó termésbecslést, ami módosíthatja a jelenlegi árszinteket.
Agrárágazati szakértők a gabonapiacon további visszarendeződést várnak, mert az idei terméskilátások nemzetközi szinten kedvezőnek tűnnek. Ezt támasztják alá az amerikai mezőgazdasági minisztérium közelmúltbeli előrejelzései is. Elképzelhető, hogy az árcsökkenés nyomán a hazai búza- és kukoricaárak a közeljövőben a tonnánként 60 ezer forintos szint alá süllyednek, mivel a tavaszi belvíz sem okozott jelentősebb károkat. A gabonaárak esése egyértelműen kedvezhet az állattenyésztési ágazatoknak, amelyek az utóbbi időszakban nehezen érvényesíthették a termékárakban a takarmánydrágulás miatti többletköltségeiket.
A KSH a múlt pénteken tette közzé, hogy a mezőgazdasági termelői árak 17,0 százalékkal emelkedtek februárban az egy évvel korábbiakhoz képest a januári 18,1 százalékos drágulás után. A növényi termékek áremelkedése 22,9 százalékosra lassult a januári 24,2 százalékról, az állati termékek termelői ára 6,5 százalékkal volt magasabb a tavaly februárinál, a januári 7,4 százalékos növekedés után.